Інші новини
Архів газети
  Архів за 2014 рік:
ВідеоТека


Політолог Ігор Лосєв про цензуру в Севастополі


Ігор Лосєв про останні ініціативи В. Ющенка


Музей побуту Західної України в Севастополі
Дружні сайти
   
   
   
   
   
   

Три роки минуло з часу, коли до України завітав симпатичний чорнявий хлопець на ім'я Шон Вільямс. Він в нас виконував почесну місію волонтера Корпусу Миру, державної програми уряду США. За такий короткий проміжок часу американець став справжньою зіркою, а все тому, що щиро полюбив все українське: вивчив мову, навчився грати на цимбалах, слухає автентичну українську музику, носить вишиванку, пише писанки перед Великоднем, цікавиться українським мистецтвом.
Щоразу при спілкуванні з Шоном відкриваються все нові й нові грані його особистості. Так, нещодавно він розповів, що ще вдома в Ценценатті, штат Огайо, коли дізнався, що їде до України, почав цікавитися її історією. Зовсім випадково зіткнувся із знаковою постаттю для Українського Чорноморського флоту контр-адміралом Святославом Шрамченком, який здобув славу на Батьківщині, але життя закинуло його за океан. Він ніколи не втрачав зв'язок з Україною. Така сильна любов до рідної землі зацікавила американця.
Шон Вільямс почав шукати всю можливу інформацію спершу на англійській мові, оскільки тоді ще не володів українською. Український контр-адмірал Святослав Шрамченко вісім років мешкав у США, зокрема в місті Філадельфія. Він видав більше двох сотень праць з історії українських національно-визвольних змаганнях 1917-1921 рр. та відомостей про український військово-морський флот. Роботи, які Шон спершу віднайшов у бібліотеці і перечитав, дуже його зацікавили. Це зокрема: "Українські військово-морські школи 1918-1920 років", "Нарис подій в Українському Чорноморському флоті в 1918-1920 роках", "Підйом українського прапора на Чорноморському флоті", "Закон про український флот та його виконавці».
Розповідає іноземець, що в США про Святослава Шрамченка пам'ятають не лише українці діаспори, але й близьким він залишився американцям. Є декілька цікавих публікацій у пресі 1950-х років про нашого контр-адмірала.
Будучи енергійною людиною, Святослав Шрамченко займався музейною справою української діаспори у Філадельфії. Однією із найбільших пристрастей і радостей в житті відомого українця була філателія. Він володів однією з найбільших колекцій поштових марок в світі. Контр-адмірал сумував за морем в еміграції, тоді вирішив запровадити святкування "Дня Українського моря".
 - Це всі відомості, які я на той час міг знайти про цю людину, - розповідає волонтер Корпусу Миру. - З приїздом на Україну я певний час працював над собою, над вивченням мови та опануванням гри на цимбалах, звуки яких мене зачарували ще в Америці. Спершу я працював рік на Закарпатті  у звичайній школі. Вчив дітей англійської мови і разом з тим сам навчався української. Перші кроки мені важко давалися, але головне було не здаватися.
Потім доля закинула Шона у Коломию, що на Івано-Франківщині, де він вже два роки викладає в педагогічному коледжі англійську мову для майбутніх вчителів. За цей час американець розгорнув на теренах Західної України широкомасштабну етнографічну діяльність: танцює у відомому фольклорному ансамблі «Покуття», грає на цимбалах у колективі «Гуцулія», збирає фольклор в гірських селах, бере участь у конференціях, а також вивчає історію України.
Так полюбилася Україна гостеві з-за океану, що він зловив себе якось на думці: «Ось звідки Святослав Шрамченко черпав стільки наснаги у своїй творчості!». Наша Батьківщина має таку багату і славну історію та культуру, що поневолі закохуєшся в усе, що оточує. Хочеться тут жити, щоб глибше пізнавати сторінку за сторінкою України.

Вже українською мовою Шон вивчив український період з життя Святослава Шрамченка. З легкістю американець повідав про всі сходинки кар'єри контр-адмірала, починаючи від старшого ад'ютанта до міністра морських справ УНР. Він вважає, що постать Святослава Шрамченка є дуже важливою в історії України, але із здивуванням відмітив, що про нього мало хто знає. Щоб якось виправити цю ситуацію, американець вирішив і надалі вивчати біографію славного українця, шукати його праці у фондах бібліотеки Української Вільної академії науки у Нью-Йорку, куди їх передали родичі після смерті Святослава Шрамченка в 1958 році.
 - Минулого року влітку мені пощастило з'їздити в Крим, - із трепетом в голосі каже Шон Вільямс. - Я відвідав Севастополь і побачив, де творилася і досі твориться історія Військово-Морських Сил України. Цей край особливий. Мені хочеться, щоб всі сповна розуміли його роль в непростій історії української держави, щоб цінували велику роботу моряків у забезпеченні мирного неба над головами українців. Користуючись нагодою, бажаю всім послідовникам Святослава Шрамченка бути щирими патріотами, славити Україну і пишатися своїм корінням.

Оксана РИЖУК,
член НСЖУ

Переглянули: 2604 раз(а), газета квітень / Рубрика: Урок української / Опублікована : 03 Квіт. 2012
Ім`я / нікнейм:
Коментар:
Афоризми

Не любиш падати — високо не піднімайся.

Володимир ГОЛОБОРОДЬКО

Пошук

Подяка

Всiм спасибi!


Підписка
Передплачуйте “Слово Севастополя” для себе та своїх близьких!

Підписка RSS

Підписка E-mail:

Форум
Погода

Погода в Україні

Курс валют

Фази Місяця

Фазы Луны на RedDay.ru (Севастополь)
День в історії

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Афоризми