Інші новини
Архів газети
  Архів за 2014 рік:
ВідеоТека


Політолог Ігор Лосєв про цензуру в Севастополі


Ігор Лосєв про останні ініціативи В. Ющенка


Музей побуту Західної України в Севастополі
Дружні сайти
   
   
   
   
   
   

Я мріяв про інше святкування 20-річчя Незалежності.

Але з погляду Вічності той факт, що наша держава всупереч усім негараздам, усім нападам, підступам "воріженьків", незважаючи на шантаж, ворожу пропаганду, слабкість і короткозорість власних політиків усе ж таки існує за найнесприятливіших умов ось уже 20 років, сам по собі є явищем відрадним. Історичний шлях не є і не може бути одномірним, як справедливо зазначав Чернишевський: "Історія - не тротуар Невського проспекту".

Тому неминучі повернення назад, тимчасові провали в минуле, бо, як відомо, "кожна доба має власне середньовіччя".

Проте за 20 років сформовано всі державні інститути, всі атрибути незалежної держави, зросло покоління тих, чия Батьківщина - незалежна Україна. Питання про державність вирішено, хоча загрози їй існують і навряд чи зникнуть найближчим часом. Але нині найважливішим є розв'язання проблеми - якою має бути ця незалежна держава? Кому вона має служити - купці привілейованих осіб чи всій нації? Колись Тарас Шевченко мріяв про Україну "без пана і без хама". Сьогодні абсолютну більшість українців зроблено "хамами", бидлом, безправним населенням. Але ця більшість також не без гріха, бо права у світі ніде не є подарунком, а завжди результатом, ви слідом боротьби. Політична апатія, що свідомо підтримується певними кланово-олігархічними угрупованнями та їхніми ЗМІ, найбільше шкодить народу.

За ці двадцять років прийшло розуміння багатьох питань. Наприклад, те, що без відродження української мови, культури, традицій, історичної пам'яті тощо - нормальне становлення України як держави і нації неможливе. Ми зрозуміли справжнє єство багатьох наших політиків, ми навчилися відрізняти справжніх патріотів від псевдопатріотичних демагогів, націонал-лицемірів і націонал-симулянтів. Ми вже здатні бачити, де чесна боротьба за Україну, а де ще один політичний проект, покликаний поліпшити матеріальне і соціальне становище групи осіб.

Будемо сподіватися, що ми таки порозумнішали і маємо дорогоцінний досвід державотворення, в тому числі досвід власних помилок, легковажних надій, безпідставних очікувань тощо. Що ми нарешті знаємо, як не стати лялькою в руках пропагандистських структур недружніх Україні сил.

На жаль, досягнення державотворення в Севастополі є мінімальними. Ми досі не маємо української школи-колегіуму, яку різноманітні можновладці обіцяли протягом 15 років.
Через егоїзм, байдужість і розумову обмеженість деяких київських провідників досі відсутня у Севастополі філія Києво-Могилянської академії. Немає української газети. Багато чого немає. Але, дякувати Богу, є люди, що вже 20 років жертовно і непохитно захищають у нашому місті українську державу, діючи абсолютно некорисливо, самовіддано. Саме завдяки їхній праці українська мова в Севастополі вже не є екзотикою, вже не є дивиною українська історія і культура. За ці роки Севастополь наблизився до материкової України.

Хоча успіхів можна було б мати більше, якби ми мали продуктивнішу систему управління в межах цілої держави, якби така робота не була б справою лише окремих ентузіастів-патріотів, а стала б, як і належить, всеукраїнською справою.

Отже, 20-річчя Незалежності викликає змішані почуття.
Це й радість, що всупереч усьому наша країна встояла і гіркота через те, як багато було втрачено, занедбано, стільки чудових шансів упущено...
Що ж, біблійний Мойсей 40 років водив свій народ пустелею, намагаючись знищити в ньому дух рабства. Половину цього шляху ми вже подолали, 50% рабства з себе усунули, але ще стільки ж лишилося...

Проте, навіть те, що вдалося зробити за 20 років у неймовірно важких зовнішніх і внутрішніх умовах, не може не надихати, бо наша держава продемонструвала велику життєздатність всупереч усім викликам і випробуванням, і ми сьогодні можемо впевнено сказати: «Україна була. Україна є! Україна буде!».

Ігор ЛОСЄВ

Переглянули: 2421 раз(а), газета серпень 2011 / Рубрика: Україна / Опублікована : 17 Сер. 2011
Михайло / 05 Вересень 2011
Шановний пане 1гор!Я читаю Ваш1 зм1стовн1 публ1кац11 1 в газет1 "День".Дякую Вам.
Ім`я / нікнейм:
Коментар:
Афоризми

Сучасний Мойсей: "Спочатку зробимо пустелю, а потім я вас виведу".

Микола ЛЕВИЦЬКИЙ

Пошук

Подяка

Всiм спасибi!


Підписка
Передплачуйте “Слово Севастополя” для себе та своїх близьких!

Підписка RSS

Підписка E-mail:

Форум
Погода

Погода в Україні

Курс валют

Фази Місяця

Фазы Луны на RedDay.ru (Севастополь)
День в історії

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Афоризми