Інші новини
Архів газети
  Архів за 2014 рік:
ВідеоТека


Політолог Ігор Лосєв про цензуру в Севастополі


Ігор Лосєв про останні ініціативи В. Ющенка


Музей побуту Західної України в Севастополі
Дружні сайти
   
   
   
   
   
   

Останнім часом широкий суспільний резонанс викликало обговорення теми добровільності пожертвувань і батьківських внесків на так звані потреби класу або школи. Однак будь-яка благодійність регламентується законодавством. Яким є положення справ з точки зору Закону? Про це ми розмовляємо з прокурором міста Севастополя державним радником юстиції 3-го класу Віталієм Белоусом.

 - Віталію Владиславовичу, яка позиція прокуратури стосовно добровільності пожертвувань у школах батьками учнів?
 - Законодавством не передбачено будь-якої заборони на таку діяльність у навчальних закладах. Більш того, в системі освіти можливість благодійності існує, і вона закріплена на законодавчому рівні. Тому добровільні пожертвування мають право на існування, але повинні бути приведені у відповідну юридичну форму, якої, як показує практика і результати наших перевірок у багатьох міських навчальних закладах, м'яко кажучи, не дотримуються.
 На це та інші порушення фінансового законодавства, у тому числі в роботі севастопольських шкіл і відділів освіти органів влади в частині обліку та контролю за використанням благодійних коштів, ще в 2011 році зверталася увага комісією Головного контрольно-ревізійного управління України. Відповідний акт КРУ від 15.09.2011 було направлено на адресу Севастопольської міської державної адміністрації.
 У січні цього року органами прокуратури Севастополя проведено перевірки додержання вимог законодавства про благодійництво та благодійні організації, бюджетного законодавства, які показали, що керівники загальноосвітніх навчальних закладів, на жаль, неправильно розуміють законодавство про порядок залучення і використання благодійних внесків батьків на потреби шкіл.
 Так, в порушення законів України "Про освіту", "Про благодійництво та благодійні організації", а також інших нормативно-правових актів більшість загальноосвітніх навчальних закладів міста не співпрацює з благодійними організаціями в розумінні зазначених законів.
 Крім того, займаючись благодійництвом самостійно, практично всі освітні установи міста допускають суттєві порушення вимог Бюджетного кодексу України при веденні бухгалтерського обліку батьківських внесків.
 - Так все ж, чи повинен вестися бухгалтерський облік цих внесків?
 - Безумовно, так. І існуюче положення справ є грубим порушенням вимог Закону України "Про благодійництво та благодійні організації", згідно з яким передбачено можливість залучення коштів лише у вигляді добровільних пожертвувань та їхній належний облік. Благодійні внески не акумулюються в повному обсязі на спеціальних розрахункових рахунках, які створені для цієї мети в органах Держказначейства.
 У цій процедурі залучення коштів на освіту всі пожертви набувають статусу бюджетних і повинні використовуватися з дотриманням Бюджетного кодексу винятково в тому порядку, який встановлено зазначеним законом для подібного роду діяльності. Використання коштів, що надійшли в касу навчального закладу без зарахування на спеціальний рахунок заборонене.
 Більш того, як показали перевірки, представники батьківських комітетів, які збирають гроші, не наділені законодавством правом збору благодійних внесків та видачі бухгалтерських документів, що їх підтверджують, не є благодійними організаціями і не співпрацюють з ними. При цьому, в ході збору коштів на благодійність не ведеться ніякої офіційної звітності.
 Якість самостійно придбаних школами і гімназіями товарів, обладнання, виконаних робіт і послуг ніким не контролюється, тендерні процедури не проводяться, що також є порушенням норм чинного законодавства.
 - Наскільки масовий характер носить це явище в нашому місті?
 - На жаль, такі випадки непоодинокі і, як вже зазначалося, всі вони викликані неправильним розумінням перерахованих законів з боку керівників шкіл. Саме з цієї причини такі порушення законності є розповсюдженими.
 Наприклад, у школі №39 Ленінського району кошти з батьків збирали батьківським комітетом і накопичувалися в так званих класних скарбничках. На спеціальний рахунок ці кошти не перераховувалися і витрачалися безконтрольно. З благодійною організацією школа не співпрацює. Аналогічна ситуація спостерігається і в школі №60 цього ж району.
 В спеціалізованій шко¬лі №58 Гагарінського району збір коштів з батьків по 50 грн. на місяць проводиться згідно з кошторисом витрат, який затверджується батьківським комітетом. Зібрані кошти на спеціальний рахунок не перераховувалися і безконтрольно витрачалися.
 - Батьки можуть не знати про те, що порушують законодавство. Хто несе відповідальність за стан справ, що склався?
 - Персональну відповідальність за неналежне дотримання законодавства щодо збору та використання благодійних коштів несе виключно керівник навчального закладу.
 З вимогою усунення порушень законності в державних установах освіти і навчальних закладах, а також притягнення до відповідальності винних службових осіб, прокурорами районів направлені подання до управління освіти та науки СМДА і в районні державні адміністрації.
 Прокуратурою міста також внесено подання голові Севастопольської міської державної адміністрації.
 Всього за результатами наших перевірок складено 12 документів прокурорського реагування, які в даний час перебувають на розгляді. Вважаю, що вжиті заходи були адекватними з точки зору порушень, виявлених у діяльності уповноважених органів та їхніх службових осіб. У своїх документах реагування ми не робили висновку про неправильне застосування цих коштів, не ставили під сумнів і ті цілі, на які вони використовувалися. Нами розкрито факти незаконного порядку обліку та фінансового обороту благодійних внесків батьків, на що було звернуто увагу відповідальних керівників освітніх установ.
 Закон є сильним своєю формальністю. Він встановлює порядок, і ми вимагаємо виконання цього порядку.
 Органи прокуратури міста й надалі будуть займати принципову позицію щодо зазначених порушень і вживати всіх необхідних заходів щодо дотримання законності в діяльності державних установ освіти та навчальних закладів.

 Людмила ПІВЕНЬ,
 для "Флоту України"

Переглянули: 2434 раз(а), газета / Опублікована : 20 Бер. 2012
Ім`я / нікнейм:
Коментар:
Афоризми

Кожна жаба хвалить своє болото, а людина тільки тоді, коли треба його продати. Володимир ГОЛОБОРОДЬКО

Пошук

Подяка

Всiм спасибi!


Підписка
Передплачуйте “Слово Севастополя” для себе та своїх близьких!

Підписка RSS

Підписка E-mail:

Форум
Погода

Погода в Україні

Курс валют

Фази Місяця

Фазы Луны на RedDay.ru (Севастополь)
День в історії

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Афоризми